Darmowa dostawa od 399 zł
Darmowa dostawa od 399 zł
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Ponad <strong>17000</strong> produktów
Ponad 17000 produktów

Wakacje się kończą… a zaczyna US Open!

US Open to jeden z czterech turniejów wielkoszlemowych. Odbywa się on w Nowym Jorku na przełomie sierpnia i września i jako jedyny Wielki Szlem w Stanach Zjednoczonych, turniej rozgrywany jest na kortach twardych na obiekcie Amerykańskiego Stowarzyszenia Tenisowego (USTA) w dzielnicy Queens. Zwyczajowo na korty, na których rozgrywa się ten turniej mówi się "Flushing Meadows", ale oficjalną nazwą jest USTA Billie Jean King National Tennis Center. Wewnątrz obiektu znajdują się 22 korty, a w parku 11 kolejnych. Kortem głównym tego wspaniałego obiektu jest Arthur Ashe Stadium, który może pomieścić aż 22,5 tys. widzów. Jest to największy stadion tenisowy na świecie!

Ostatni szlem w roku

Otwarte Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w Tenisie, potocznie nazywane US Open, są chronologicznie czwartym i ostatnim turniejem Wielkiego Szlema w każdym roku kalendarzowym. Pozostałe trzy, w kolejności chronologicznej, to Australian Open, który w każdym sezonie jest pierwszym turniejem wielkoszlemowym, potem paryski French Open i londyński Wimbledon. Turniej US Open jest jednym z najstarszych mistrzostw tenisowych na świecie, w którym po raz pierwszy rozegrano singla i debla mężczyzn w sierpniu 1881 roku.

Turniej składa się z pięciu głównych rozgrywek: singla mężczyzn i kobiecego turnieju singlowego, debla mężczyzn i kobiet oraz debla mieszanego. US Open obejmuje również mecze rozgrywane przez seniorów, juniorów i zawodników na wózkach inwalidzkich.

Historia turnieju US Open

Turniej US Open po raz pierwszy odbył się w sierpniu 1881 roku na kortach trawiastych w Newport Casino w Newport, na Rhode Island. W pierwszych latach w historii tych mistrzostw mecze turnieju były rozgrywane tylko w singlu mężczyzn, a sam turniej był znany jako "Narodowe Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w Singlu dla Mężczyzn". Dopiero w 1887 roku, sześć lat po pierwszych zmaganiach mężczyzn, odbyły się pierwsze krajowe mistrzostwa kobiet w grze singlowej.

Otwarta era i profesjonalizacja

Otwarta era rozpoczęła się w 1968 roku, kiedy profesjonalni gracze po raz pierwszy mogli rywalizować w turnieju. Wszystkie wcześniejsze Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych były ograniczone do amatorów. W 1970 roku turniej US Open stał się pierwszym turniejem Wielkiego Szlema, w którym użyto tiebreaku do rozstrzygnięcia zwycięzcy seta, w którym był wynik 6-6 w gemach. Warto też podkreślić, że 50 lat temu, w 1973 roku, turniej w Nowym Jorku stał się pierwszym turniejem Wielkiego Szlema, w którym przyznano równe nagrody pieniężne dla mężczyzn i kobiet.

Innowacje w turnieju US Open

Ciekawe jest również to, że jest to jedyny turniej, podczas którego zmieniano jego nawierzchnię - i to aż dwa razy! Po raz pierwszy w 1975 roku, po skargach na odbijanie się piłki od powierzchni, zmieniono korty z trawiastych na ziemne. Poza lepszym odbiciem piłki liczono także, że nawierzchnia ceglana będzie bardziej "przyjazna dla telewizji". Dodano też oświetlenie, co pozwoliło na rozgrywanie meczów po zmroku. W 1978 roku, kiedy zmieniono miejsce rozgrywania turnieju i przeniósł się on z West Side Tennis Club do większego i nowo wybudowanego USTA National Tennis Center we Flushing Meadows, Queens, Nowy Jork, zmieniła się również po raz kolejny nawierzchnia - z ceglanej na twardą.

Zmiana nawierzchni kortów

Zmiana nawierzchni kortów na twardą nie zakończyła wcale modyfikacji kortów: do roku 2019 ten Wielki Szlem rozgrywany był na twardej nawierzchni o nazwie Pro DecoTurf. Jest to średnio szybka, wielowarstwowa nawierzchnia amortyzowana. W marcu 2020 roku USTA ogłosiło, że nowym dostawcą nawierzchni kortów stanie się firma Laykold. Z kolei od 2005 roku zmieniono kolor kortów i obecnie wszystkie korty tenisowe Flushing Meadows są pomalowane na niebiesko wewnątrz linii, aby ułatwić graczom, widzom i telewidzom zobaczenie piłki. Obszar poza liniami pozostał nadal pomalowany na kolor zielony.

Mistrzowie i mistrzynie Nowego Jorku

Jedynym człowiekiem, który wygrał na wszystkich trzech nawierzchniach turniej w Nowym Jorku był Jimmy Connors. Od czasu rozpoczęcia ten turniej wygrali po pięć razy: właśnie Jimmy Connors (1974, 1976, 1978, 1982-1983), Pete Sampras (1990, 1993, 1995-1996, 2002) oraz Roger Federer (2004-2008). Ten ostatni nie tylko wyrównał rekord poprzedników, ale również odniósł najwięcej zwycięstw z rzędu.

Rekordy i osiągnięcia

Żadna tenisistka nie wygrała turnieju na wszystkich trzech nawierzchniach i żadna tenisistka nie wygrała go zarówno na kortach trawiastych, jak i na kortach ziemnych. Chris Evert była jedyną zawodniczką, która wygrała zawody na mączce i na twardej nawierzchni, co czyni ją jedyną kobietą, która wygrała na dwóch różnych nawierzchniach w Nowym Jorku. Chris Evert jest również rekordzistką pod względem zwycięstw – w turnieju singlowym wygrywała finał 6 razy. Równie często najlepszy wynik w Nowym Jorku osiągała legenda tenisa ziemnego - Serena Williams.

Narodowości zwycięzców "final us open"

Warto wiedzieć, że zdecydowana większość zwycięzców tego turnieju wielkoszlemowego pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, na drugim miejscu najczęściej US Open wygrywali Australijczycy, a Wielka Brytania i Szwajcaria są razem na miejscu trzecim pod względem liczby zwycięstw.

Jakie będą wyniki US Open?

Tegoroczna, już 143. edycja turnieju, startuje dokładnie 28 sierpnia, a pula nagród wyniesie 60,5 miliona dolarów. W tym turnieju zawsze pojawia się gigantyczna pula nagród. Dla zwycięzców turniejów singlowych przewidziany jest w 2023 roku czek na 2,5 miliona dolarów. W losowaniach singla mężczyzn i kobiet weźmie udział 128 graczy, z których 112 zakwalifikowało się do turnieju głównego dzięki rankingom światowym lub dzięki dzikim kartom, a 16 zdobędzie miejsce w turnieju dzięki meczom kwalifikacyjnym rozegranym na tydzień przed rozpoczęciem turnieju głównego. W tym roku obrońcą tytułu w grze pojedynczej mężczyzn będzie Carlos Alcaraz, dla którego był to wtedy pierwszy tytuł wielkoszlemowy. Z pewnością młody Hiszpan nie będzie mieć łatwego zadania - na kolejny puchar i kolejny wielkoszlemowy tytuł w swojej karierze czeka z niecierpliwością 3-krotny triumfator tego turnieju wielkoszlemowego - Novak Djoković, któremu Alcaraz pokrzyżował plany w Londynie.

Jednak polscy miłośnicy tenisa z pewnością czekają na kolejny sukces Igi Świątek. Polka w tym roku broni tytułu, który wywalczyła w Nowym Jorku wygrywając w finale turnieju z Tunezyjką Ons Jabeur. Warto przypomnieć, że nowojorski finał mężczyzn nigdy nie był udziałem Polaków. Jedynie w 1937 roku grała polska tenisistka, Jadwiga Jędrzejowska, ale w ostatnim meczu turnieju musiała jednak uznać wyższość zawodniczki z Chile. Zatem Iga Świątek w zeszłym roku dochodząc do finału singla i jeszcze na dodatek wygrywając go, sprawiła wszystkim kibicom niezwykłą radość. Triumfalne zdjęcia Igi Świątek w Nowym Jorku obiegły świat, a my oczywiście trzymamy kciuki za doskonałe wyniki w tegorocznej edycji turnieju. Poza Igą polscy kibice z pewnością czekają na zwycięstwa i doskonałe wyniki US Open, jakie wywalczą pozostali Polacy, szczególnie Magda Linette oraz Hubert Hurkacz.

Przeczytaj również

Pola oznaczone * są wymagane.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.