Rozmiar rączki rakiety tenisowej - jak zmierzyć?

Rączka to uchwyt rakiety tenisowej, który gracz trzyma w dłoni. Rozmiar rączki określa jej obwód. Na początkowym etapie przygody z tenisem mamy problem z dobraniem właściwego rozmiaru rączki swojej rakiety tenisowej. Poniżej przedstawiamy rozwiązanie tego problemu.

Rozmiary rączek rakiet tenisowych oznacza się na dwa sposoby - oznaczenia amerykańskie i oznaczenia europejskie.

 oznaczenia amerykańskie

[cale / ≈ cm]

oznaczenia europejskie
4 / ≈ 10 0
4 1/8 / ≈ 10,4 1
4 1/4 / ≈ 10,8 2
4 3/8 / ≈ 11 3
4 1/2 / ≈ 11,4 4
4 5/8 / ≈ 11,8 5

 

Oznaczeń w centymetrach nie znajdziesz na rakietach. Dla tego artykułu przeliczyliśmy cale na centymetry po to, by ułatwić Ci dobór właściwej rączki. Będzie to dla Ciebie przydatne w momencie gdy nie masz możliwości wzięcia rakiety do ręki, np. chcesz kupić ją w sklepie internetowym.

Informacja o rozmiarze rączki znajduje się zazwyczaj na jej stopce. Rozmiar rączki, czyli uchwytu rakiety jest bardzo istotny, jednak w przeciwieństwie do główki, nie dlatego że dobierając różne rozmiary rączek osiągnie się różne efekty w grze. Obwód rączki musi być dokładnie dopasowany do wielkości dłoni gracza, ponieważ tylko wtedy zawodnik może mieć gwarancję, że jego chwyt będzie pewny, rakieta będzie stabilnie leżała w dłoni, a nadgarstek nie będzie obciążony.

Pierwszy sposób możemy wykonać bez rakiety, używając tylko linijki lub miarki.

raczka2lGsws3NSp1khS

1. Należy wyprostować dłoń i zmierzyć odległość od jej środka do czubka palca serdecznego.
2. Otrzymany pomiar w centymetrach należy porównać  z tabelą rozmiarów, którą zaprezentowaliśmy powyżej i raki rozmiar rączki wybrać.

 

Drugi sposób, w jaki możemy określić czy dana rączka będzie dla nas odpowiednia. Metoda sprawdzi się jedynie gdy mamy do wyboru kilka rakiet z kilkoma rozmiarami rączek. Jeśli nie mamy swojej, zawsze można skorzystać z rakiety znajomego i sprawdzić, czy rozmiar rączki jego rakiety będzie również odpowiedni dla nas.

raczkajwdBCCmxRNScD 

1. Należy chwycić rakietę, tak jak zaprezentowano to na powyższym rysunku.
2. Jeśli palec wskazujący drugiej dłoni mieści się dokładnie w przestrzeni między kłębem kciuka a czubkami palców, oznacza to, że rączka ma właściwy rozmiar.
3. Jeśli między kłębem kciuka a czubkami palców jest zbyt dużo miejsca i palec wskazujący nie wypełnia tej przestrzeni, to oznacza, że rączka jest za duża i należy wybrać rakietę o mniejszym obwodzie rączki.
4. Jeśli natomiast palec wskazujący nie mieści się, to oznacza, że rączka jest za mała i należy wybrać rakietę o większym obwodzie rączki.

 

Pola oznaczone * są wymagane.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

Powiązane produkty
Rakieta tenisowa Babolat Pulsion 102 - blue/green/white

Rakieta tenisowa
Babolat Pulsion 102 - blue/green/white

269,00 zł
249,00 zł
Oszczędzasz 7%
WYPRZEDAŻ
Rakieta tenisowa Prince Wimbledon - blue/black

Rakieta tenisowa
Prince Wimbledon - blue/black

119,00 zł
99,90 zł
Oszczędzasz 16%