Jak wybrać odpowiednie buty do tenisa?

Oferta obuwia sportowego jest tak szeroka, że czasami nie sposób sprawnie i skutecznie wybrać od razu odpowiednie. Dotyczy to też obuwia tenisowego, które w zależności od poszczególnych typów, odpowiada zróżnicowanym potrzebom tenisistów na każdym poziomie. Punktem wyjścia do wyboru butów do tenisa są nasze oczekiwania, ale wszystko po kolei…

Wybór butów do tenisa nie jest tak oczywistą sprawą, jakby się mogło wydawać. Wynika to zwłaszcza ze zróżnicowanych wymagań, które stawiają przed obuwiem tenisowym zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze. Tenis to dyscyplina bardzo wymagająca i kontuzjogenna, dlatego też warto zadbać o odpowiedni komfort oraz ochronę stóp. Buty tenisowe to bowiem jeden z dwóch kluczowych obok rakiety elementów tego sportu.

Tenis do dynamiczna gra, oparta na przemieszczaniu się i ciągłych zmianach kierunków. Przy wyborze butów tenisowych pojawia się wśród amatorów jedno dominującego pytanie: czy warto inwestować w profesjonalne buty, czy też zostać przy tradycyjnym obuwiu sportowym. Trzeba tu pamiętać, że nie wszystkie stopy są takie same, nie wszyscy grają w tenisa tak samo, nie wszyscy rywalizują na identycznej nawierzchni. Umiejętność w doborze obuwia polega na zrównoważeniu cech, które każdy z nas ceni osobiście. Warto więc poznać anatomię buta tenisowego oraz rodzaje podeszw. Mając tę wiedzę Twój wybór na pewno będzie trafny.

1. Wybór podeszwy

Rodzaj nawierzchni, na której będziesz grać najczęściej zdeterminuje rodzaj Twoich przyszłych butów tenisowych. Istnieją trzy typy butów: na korty twarde, mączkę lub trawę.

Korty twarde - buty na tę nawierzchnię projektowane są z myślą o trwałości, gdyż twarde buty będą bardziej pomocne. Charakteryzują się one sztywną cholewką i podeszwą, które są wytrzymałe na częsty ruch typu "stop-and-go". Występuje w nich duża ilość amortyzatorów, które pomagają w absorbowaniu uderzenia na twardych kortach oraz elastyczne rowki, ułatwiające naturalny ruch. W przypadku butów na korty twarde plusem jest podeszwa uniwersalna i fakt, że można w nich grać również na mączce lub trawie. Buty tenisowe o podeszwie uniwersalnej mają różne oznaczenia. Na przykład marka Nike oznacza takie buty przeważnie skrótem „HC”, ale też nie jest to standard. Dla ułatwienia znajdziesz w naszym sklepie filtr według, którego wybierzesz odpowiedni rodzaj podeszwy. Tutaj znajdziesz wszystkie buty tenisowe z podeszwą uniwersalną: Buty tenisowe z podeszwą uniwersalną.

podeszwa-uniwersalna

 

 

Korty ziemne – buty tenisowe na mączkę mają charakterystyczny bieżnik (zwany potocznie "jodełką"), który zapewnia bardzo dobrą przyczepność. Konstrukcja bieżnika sprawia, że nie zbiera on dużo mączki i łatwo go wyczyścić. Buty na korty ziemne, mają również ściśle dopasowaną górną część oraz wzmocnioną część boczną. Ma to służyć lepszemu ustabilizowaniu nogi na powierzchni, zwłaszcza podczas ślizgów do piłki. Obuwie tenisowe na korty ceglane oznaczane są wyrażeniem „Clay”. Tutaj znajdziesz całą ofertę butów tenisowych na mączkę: Buty tenisowe z podeszwą na mączkę

podeszwa-na-maczke69VgbhjGyVZQB

 

 

Korty trawiaste - buty na trawę mają podeszwę, która jest bardziej płaska niż pozostałe opisane typy obuwia i zawierają dziesiątki małych gumowych wypustek, aby zapewnić przyczepność nawet na mokrej trawie. Są wykonane z gumy nie pozostawiającej śladów i są dużo bardziej elastyczne. Ze względu na niewielką ilość kortów trawiastych w naszym kraju, oferta tych butów jest ograniczona. Sprawdź: Buty tenisowe na korty trawiaste.

podeszwa-dywanowa

 

 

2. Odpowiednie dopasowanie butów tenisowych

Idealne dopasowanie buta to finalny krok przed jego ostatecznym zakupem. Buty tenisowe nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, z niewielkim luzem w palcach (do 0,5 cm), wygodnym śródstopiem i sztywnym zapiętkiem, po którym stopa się nie ślizga. Podczas mierzenia istotny jest brak bólu, dyskomfortu czy otarć, bowiem podczas grania problemy te przybiorą na sile. But tenisowy musi pasować do szerokości stopy, odpowiednio amortyzować podbicie stopy. Podczas mierzenia warto mieć skarpetki sportowe, bo są one grubsze niż te klasyczne. Należy wykonać kilka dynamicznych ruchów i wypadów, aby ocenić but podczas ruchu. Sprawdzenie kilku zbliżonych rozmiarów, lecz mimo wszystko różniących się pozwoli na dokonanie trafniejszego wyboru. Dla większego komfortu lub lepszego dopasowania warto skorzystać z ortezy czy specjalnych wkładek.

 

Pamiętaj! Strefa Tenisa posiada wydłużone, do 30 dni prawo zwrotu na zakupy wynonane przez sklep internetowy. W przypadku pomyłki w rozmiarze masz możliwość dokonania zwrotu kupionych butów i zakupu butów w odpowiednim rozmiarze. Nie pobieramy żadnej dodatkowej opłaty za taką usługę.

Przejdź dalej i wybierz buty odpowiednie dla Ciebie.

Buty Tenisowe Męskie

Buty Tenisowe Damskie

Buty Tenisowe Juniorskie

 

 

Pola oznaczone * są wymagane.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

Powiązane produkty
WYPRZEDAŻ
Męskie buty tenisowe Asics Solution Speed FF Clay L.E. - black/rich gold
Męskie buty tenisowe Asics Solution Speed FF Clay L.E. - black/rich gold

Męskie buty tenisowe
Asics Solution Speed FF Clay L.E. - black/rich gold

650,00 zł
419,90 zł
Oszczędzasz 36%
Dostępne rozmiary:
WYPRZEDAŻ
Damskie buty tenisowe Babolat Propulse Fury Clay Women - sky blue/pink
Damskie buty tenisowe Babolat Propulse Fury Clay Women - sky blue/pink

Damskie buty tenisowe
Babolat Propulse Fury Clay Women - sky blue/pink

599,00 zł
359,90 zł
Oszczędzasz 40%
Dostępne rozmiary:
WYPRZEDAŻ
Męskie buty tenisowe Nike Air Zoom Vapor X Clay - black/white/bright crimson
Męskie buty tenisowe Nike Air Zoom Vapor X Clay - black/white/bright crimson

Męskie buty tenisowe
Nike Air Zoom Vapor X Clay - black/white/bright crimson

589,00 zł
399,90 zł
Oszczędzasz 32%
Dostępne rozmiary:
WYPRZEDAŻ
Męskie buty tenisowe Asics Gel-Resolution 7 Clay - illusion blue/silver
Męskie buty tenisowe Asics Gel-Resolution 7 Clay - illusion blue/silver

Męskie buty tenisowe
Asics Gel-Resolution 7 Clay - illusion blue/silver

565,00 zł
399,90 zł
Oszczędzasz 29%
Dostępne rozmiary:
WYPRZEDAŻ
Męskie buty tenisowe Nike Court Air Zoom Zero Clay - black/white/black
Męskie buty tenisowe Nike Court Air Zoom Zero Clay - black/white/black

Męskie buty tenisowe
Nike Court Air Zoom Zero Clay - black/white/black

499,00 zł
319,90 zł
Oszczędzasz 36%
Dostępne rozmiary: