Darmowa dostawa od 399 zł
Darmowa dostawa od 399 zł
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Ponad <strong>17000</strong> produktów
Ponad 17000 produktów

Jak wybrać odpowiednie buty do tenisa?

Oferta obuwia sportowego jest tak szeroka, że czasami nie sposób sprawnie i skutecznie od razu wybrać odpowiednie. Dotyczy to też obuwia tenisowego, które w zależności od poszczególnych typów, odpowiada zróżnicowanym potrzebom tenisistów na każdym poziomie. Punktem wyjścia do wyboru butów do tenisa są nasze oczekiwania, ale wszystko po kolei…

Buty tenisowe podstawowym elementem wyposażenia tenisisty

Wybór butów do tenisa nie jest tak oczywistą sprawą, jakby się mogło wydawać. Wynika to zwłaszcza ze zróżnicowanych wymagań, które stawiają przed obuwiem tenisowym zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze. Tenis to dyscyplina bardzo wymagająca i kontuzjogenna, dlatego też warto zadbać o odpowiedni komfort oraz ochronę stóp. Buty tenisowe to bowiem jeden z dwóch kluczowych obok rakiety elementów tego sportu.

Tenis to dynamiczna gra, oparta na przemieszczaniu się i ciągłych zmianach kierunków. Przy wyborze butów tenisowych pojawia się wśród amatorów jedno dominującego pytanie: czy warto inwestować w profesjonalne buty, czy też zostać przy tradycyjnym obuwiu sportowym. Trzeba tu pamiętać, że nie wszystkie stopy są takie same, nie wszyscy grają w tenisa tak samo, nie wszyscy rywalizują na identycznej nawierzchni. Umiejętność w doborze obuwia polega na zrównoważeniu cech, które każdy z nas ceni osobiście. Warto więc poznać anatomię buta tenisowego oraz rodzaje podeszew. Mając tę wiedzę, Twój wybór na pewno będzie trafny.

Rodzaje podeszw w butach tenisowych

Rodzaj nawierzchni, na której będziesz grać najczęściej zdeterminuje rodzaj Twoich przyszłych butów tenisowych. Istnieją cztery typy butów: na korty twarde, mączkę, trawę lub dywan.

Buty tenisowe na korty twarde - buty na tę nawierzchnię projektowane są z myślą o trwałości, gdyż twarde buty będą bardziej pomocne. Charakteryzują się one sztywną cholewką i podeszwą, które są wytrzymałe na częsty ruch typu "stop-and-go". Występuje w nich duża ilość amortyzatorów, które pomagają w absorbowaniu uderzenia na twardych kortach oraz elastyczne rowki, ułatwiające naturalny ruch. W przypadku butów na korty twarde plusem jest podeszwa uniwersalna i fakt, że można w nich grać również na mączce lub trawie. Buty tenisowe o podeszwie uniwersalnej mają różne oznaczenia. Na przykład marka Nike oznacza takie buty przeważnie skrótem „HC”, ale też nie jest to standard. Dla ułatwienia znajdziesz w naszym sklepie filtr według, którego wybierzesz odpowiedni rodzaj podeszwy. Tutaj znajdziesz wszystkie buty tenisowe z podeszwą uniwersalną: Buty tenisowe z podeszwą uniwersalną.

Buty na korty twarde

Buty tenisowe na korty ceglane – buty tenisowe na mączkę mają charakterystyczny bieżnik (zwany potocznie "jodełką"), który zapewnia bardzo dobrą przyczepność. Konstrukcja bieżnika sprawia, że nie zbiera on dużo mączki i łatwo go wyczyścić. Buty na korty ziemne, mają również ściśle dopasowaną górną część oraz wzmocnioną część boczną. Ma to służyć lepszemu ustabilizowaniu nogi na powierzchni, zwłaszcza podczas ślizgów do piłki. Obuwie tenisowe na korty ceglane, oznaczane są wyrażeniem „Clay”. Tutaj znajdziesz całą ofertę butów tenisowych na mączkę: Buty tenisowe z podeszwą na mączkę

podeszwa na korty ceglane

Buty tenisowe na korty trawiaste – ich podeszwa to małe, gumowe koreczki o wysokości 3mm. Taka podeszwa zapewnia odpowiednią przyczepność, a jednocześnie nie niszczy mocno kortu. W butach z taką podeszwą występują gracze podczas Wimbledonu. Buty na trawę naturalną są trudno dostępne w Polsce. Posiadamy w ofercie kilka modeli butów na korty trawiaste.

Podeszwa na korty trawiaste

Buty tenisowe na korty dywanowe - buty na korty dywanowe mają całkowicie płaską podeszwę by zapewnić lekki poślizg na tej nawierzchni. Są wykonane z gumy niepozostawiającej śladów i są dużo bardziej elastyczne. Ze względu na niewielką ilość kortów dywanowych w naszym kraju, oferta tych butów jest ograniczona. Sprawdź: Buty tenisowe na korty dywanowe.

podeszwa-dywanowa

Jak dopasować obuwie tenisowe do stopy?

Idealne dopasowanie buta to finalny krok przed jego ostatecznym zakupem. Buty tenisowe nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, z niewielkim luzem w palcach (do 0,5 cm), wygodnym śródstopiem i sztywnym zapiętkiem, po którym stopa się nie ślizga. Podczas mierzenia istotny jest brak bólu, dyskomfortu czy otarć, bowiem podczas grania problemy te przybiorą na sile. But tenisowy musi pasować do szerokości stopy, odpowiednio amortyzować podbicie stopy. Podczas mierzenia warto mieć skarpetki sportowe, bo są one grubsze niż te klasyczne. Należy wykonać kilka dynamicznych ruchów i wypadów, aby ocenić but podczas ruchu. Sprawdzenie kilku zbliżonych rozmiarów, lecz mimo wszystko różniących się pozwoli na dokonanie trafniejszego wyboru. Dla większego komfortu lub lepszego dopasowania warto skorzystać ze specjalnych wkładek Sidas.

Pamiętaj! Strefa Tenisa posiada wydłużone, do 30 dni prawo zwrotu na zakupy wykonane przez sklep internetowy. W przypadku pomyłki w rozmiarze masz możliwość dokonania zwrotu kupionych butów i zakupu butów w odpowiednim rozmiarze. Nie pobieramy żadnej dodatkowej opłaty za taką usługę.

Przejdź dalej i wybierz buty odpowiednie dla Ciebie.

Buty Tenisowe Męskie

Buty Tenisowe Damskie

Buty Tenisowe Juniorskie

Przeczytaj również

Pola oznaczone * są wymagane.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.