Rakieta tenisowa - czym się kierować przy wyborze?

Wybór odpowiedniej rakiety tenisowej to z pewnością pierwsza decyzja, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć, gdy zdecydujesz się na rozpoczęcie swej przygody z tenisem. Niezależnie od tego, czy kupujesz pierwszą rakietę, czy później będziesz ją ulepszał, wybór ten może wydawać się trudny. Zatem, aby uczynić ten proces nieco łatwiejszym, przedstawię Ci ogólną charakterystykę rakiety i wpływu poszczególnych parametrów na wydajność gry.

Dobór odpowiedniej rakiety tylko na pierwszy rzut oka wygląda na niezwykle skomplikowany. Cztery najważniejsze kwestie, które musisz wiedzieć na samym początku swojej przygody z tenisem, dotyczą wagi, powierzchni główki, balansu, materiału wykonania oraz rozmiaru rączki. W dalszej kolejności powinieneś uwzględnić takie parametry jak: sztywność ramy czy tzw. swing weight.

1. Waga rakiety tenisowej

Jeśli chodzi o wagi rakiet przeznaczonych dla dorosłych - wahają się one w przedziale pomiędzy 200-300 gramów. Parametr ten odpowiada przede wszystkim za stabilność. Dla osoby początkującej rakieta powinna być lekka, aby ułatwić manewrowanie i budowanie odpowiedniej techniki. Lekki sprzęt to również mniejsze obciążenie dla ręki. Dla początkujących mężczyzn dobre będą rakiety o wadze 270-285 gramów. Dla kobiet jeszcze lżejsze - najlepiej w przedziale 260-270 gramów. Wraz ze wzrostem wagi będzie rosła stabilność ramy, dlatego też jeśli wejdziesz na poziom średniozaawansowany, odpowiednie będą rakiety o wadze 280-300 gramów, a jako osoba zaawansowana możesz się pokusić o rakiety o wadze ponad 300 gramów.

2. Powierzchnia główki rakiety tenisowej

Siła jest generowana w rakiecie przede wszystkim z główki, dlatego też na początku jej powierzchnia powinna być duża. 100 cali kwadratowych (645 cm²) to minimum, ale najlepsza byłaby główka powiększona - 102 cali² (660 cm²) ewentualnie 105 cali² (675 cm²). Większa główka to bowiem większa moc, co najważniejsze, większe pole czystego trafienia (wybaczające więcej błędów). Wraz ze wzrostem zaawansowania bardziej odpowiednie będą rakiety 100-calowe i mniejsze ze względu na czucie piłki i kontrolę.

3. Materiał wykonania 

Kwestia najbardziej wrażliwa dla początkujących graczy, głównie ze względu na fakt, że najbardziej wpływa na cenę. Otóż za jakością wykonania idą wyższe ceny sprzętu i nie jest to zjawisko dotyczące tylko tenisa. Rakiety wykonane mogą być z aluminium, kompozytu grafitowego i grafitu. Pierwsza z opcji jest najmniej korzystna, chyba że traktujesz tenis jako jednorazową zabawę. Rakiety aluminiowe są nietrwałe i mocno obciążają rękę. Dłuższe stosowanie rakiet aluminiowych może doprowadzić do kontuzji, która wykluczy z gry w tenisa. Rakiety z kompozytu grafitowego to coś pośredniego - ich część jest wówczas wykonana z aluminium, ale kluczowe elementy z mającego lepsze właściwości grafitu. Rakiety te są tańsze niż rakiety w pełni grafitowe. Rakiety grafitowe to gwarant zdecydowanie większej siły, kontroli, komfortu gry oraz, co chyba w tym zestawieniu najważniejsze, zdrowia. Rakiety wykonane z grafitu są najdroższe, ale warto w nie zainwestować, mając pewność, że nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. Najnowsze modele rakiet grafitowych promowane przez czołowych graczy często otrzymują nowe technologie usprawniające rakiety. Zobacz najnowsze rakiety grafitowe. Poprzednie modele tych samych rakiet, można kupić na wyprzedażach w dużo niższych cenach. Zobacz aktualne wyprzedaże rakiet grafitowych.

4. Rozmiar rączki 

Wiedza na ten temat jest istotna, niezależnie na jakim poziomie jesteś, a wiele osób aspekt ten nieświadomie pomija. Odpowiednio dobrana rączka to nie tylko zmniejszone ryzyko kontuzji ręki, lecz także komfort chwytu i czucia rakiety. Stara i sprawdzona zasada mówi, że prawidłowy chwyt to taki, w którym między kłębem kciuka, a opuszkiem najdłuższego palca dłoni gracza mieści się palec wskazujący drugiej dłoni. Chwytając rakietę ręką grającą, najlepiej uchwytem forhendowym i zaciskając dłoń na rączce, pomiędzy końcówką palców a dłonią powstanie szczelina. Wkładamy w nią palec wskazujący drugiej ręki. Jeśli się tam mieści, to rozmiar rączki jest dobry. Jeśli jest dużo luzu – rozmiar jest za duży. Jeśli palec się nie mieści – rozmiar jest za mały. Rozmiar rączki uwzględnia tylko wielkość dłoni, a nie chociażby wzrost. Jak odpowiednio dobrać rozmiar rączki znajdziesz w naszym artykule: "Rozmiar rączki rakiety tenisowej - jak zmierzyć?"

5. Sztywność ramy rakiety tenisowej

Sztywność mówi nam o stopniu odkształcania się ramy podczas kontaktu z piłką. Parametr ten jest wyrażany w jednostkach RA. Sztywniejsze rakiety umożliwiają silniejsze uderzenie, lecz z drugiej strony więcej drgań przenoszonych jest wówczas na nadgarstek. Elastyczne rakiety zapewniają większą kontrolę nad piłką i mniej obciążają nadgarstek. Wyróżniamy trzy grupy rakiet uwzględniające elastyczność - ramy elastyczne (<60 RA), ramy średnio elastyczne (60-69 RA) i ramy sztywne (>70 RA).

6. Balans rakiety tenisowej

Zwany inaczej wyważeniem, określają miejsce, w którym znajduje się środek ciężkości rakiety. Podawany jest w milimetrach (mm) lub centymetrach (cm) i mierzony jest od rączki do środka ciężkości. O wyważeniu na rączkę (HL - Head Light) mówimy wtedy, gdy odległość ta wynosi do 325 mm, o wyważeniu neutralnym gdy jest to przedział długości 325-335 (E - Even), jeśli zaś jest to powyżej 335 mm to wtedy rakieta jest wyważona na główkę. Balans przesunięty w kierunku główki (HH - Head Heavy) pozwala generować większą siłę uderzenia. Balans w stronę rączki ułatwia manewrowanie i kontrolę. Graczom początkującym (o krótkim zamachu) poleca się rakiety o balansie neutralnym, lub lekko wyważone na główkę, aby nadać uderzeniom dynamiki. Co ważne, balans podawany jest dla rakiet nie naciągniętych - dla rakiet z naciągiem balans przesunie się ok. 10 mm w stronę główki.

7. Swingweight

To rzeczywiste odczucie wagi rakiety w momencie zamachu i uderzenia. Na parametr ten składa się wypadkowa masy i jej rozłożenia w rakiecie, balansu i aerodynamiki ramy (na którą wpływają grubość i kształt oraz wielkość główki). Im wyższy indeks tym wyższa bezwładność i rakietą będzie trudniej manewrować, ale będzie generować większą moc (z powodu wyższych prędkości).

 

Chcesz porozmawiać z naszymi specjalistami od doboru rakiet tenisowych, skontaktuj się z nami poprzez chat widoczny na dole strony lub telefonicznie pod numerem 22 823-37-48.

Oferujemy możliwość przetestowania wielu rakiet tenisowych. W tym celu odwiedź jeden z naszych sklepów znajdujących się w Warszawie.

Zobacz listę rakiet testowych: Rakiety testowe

Pola oznaczone * są wymagane.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

Powiązane produkty
Rakieta tenisowa Babolat Pure Aero + naciąg + usługa serwisowa
Rakieta tenisowa Babolat Pure Aero + naciąg + usługa serwisowa

Rakieta tenisowa
Babolat Pure Aero + naciąg + usługa serwisowa

1099,00 zł
899,00 zł
Oszczędzasz 18%
WYPRZEDAŻ
Rakieta tenisowa Wilson Clash 100 Tour
Rakieta tenisowa Wilson Clash 100 Tour

Rakieta tenisowa
Wilson Clash 100 Tour

1190,00 zł
799,90 zł
Oszczędzasz 33%
Rakieta tenisowa Wilson Burn 100ULS V4.0 + naciąg + usługa serwisowa
Rakieta tenisowa Wilson Burn 100ULS V4.0 + naciąg + usługa serwisowa

Rakieta tenisowa
Wilson Burn 100ULS V4.0 + naciąg + usługa serwisowa

790,00 zł
719,00 zł
Oszczędzasz 9%