Zapewne każdy z nas nie raz zetknął się z informacją o tenisowym sukcesie Agnieszki Radwańskiej, Łukasza Kubota czy zawodników z młodszego pokolenia - Huberta Hurkacza i Igi Świątek. Zawodnicy ci ćwiczyli wiele lat by osiągnąć najwyższy poziom. Czy po takich wiadomościach nie zacząłeś/aś się zastawiać: „czemu by nie spróbować swych sił i zagrać?”. Dla niektórych taka myśl może być zalążkiem pasma sukcesów, dla innych otwarciem się na nową pasję. Poniżej przedstawiliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z tenisem.
Tenis ziemny jest dyscypliną sportową, która w olbrzymim uproszczeniu polega na przebijaniu rakietą tenisową piłki na część pola gry przeciwnika. Może być traktowany nie tylko jako sport, ale też jako forma rekreacji. Jest aktywnością całoroczną, uprawianą na kortach zamkniętych lub na świeżym powietrzu. Tenis jest jednym z najpopularniejszych sportów indywidualnych na świecie, od lat bije rekordy popularności, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Gra w tenisa angażuje wszystkie grupy mięśniowe, przez co wpływa na poprawienie kondycji fizycznej. Dyscyplina ta staje się alternatywą dla siłowni czy biegania dzięki swej specyfice.
Korzyści wynikające z gry w tenisa
Tenis jest sportem ogólnorozwojowym i ma pozytywny wpływ na całe ciało, od mięśni zaczynając, a na umyśle kończąc. Wpływa na nasz mózg, gdyż wymaga taktycznego myślenia, rozdysponowania uderzeń i rozłożenia taktyki oraz możliwości kondycyjnych na cały mecz. Średnio umiarkowana gra w tenisa pozwala zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić ciało. Podczas godzinnej gry spalamy do 600 kcal (mężczyzna około 600 kcal, kobieta około 420 kcal). Tenis jest treningiem interwałowym. Na zmianę pojawiają się w nim momenty spokojne przeplatane momentami szybkich ruchów, sprintów i podskoków.
Aktywność w postaci gry w tenisa poprawia wydolność układu krążenia i oddechowego, obniża ciśnienie krwi, a także obniża poziom cholesterolu. Tenis połączony z treningami siłowymi znakomicie kształtuje sylwetkę, rzeźbi i wysmukla ciało wzmacniając wszystkie główne grupy mięśniowe – mięśnie nóg, pleców, klatki piersiowej i brzucha. Regularne treningi wpływają na tkankę kostną, co sprawia, że kości stają się mocniejsze. Tenis odchudza, przyspiesza spalanie kalorii, przyspiesza metabolizm, ale, co najważniejsze, poprawia cały aparat ruchu, poprzez spontaniczne skoki, obroty, skręty.
Tenisowy niezbędnik – obuwie, odzież, rakieta
Pewnie zastanawiasz się co należy do tenisowego „must have”. Tenis to sport, który opiera się na bieganiu, więc elementem najistotniejszym jest prawidłowa ochrona stopy i solidna stabilizacja kostki w celu uniknięcia kontuzji stawu skokowego. Warto zdecydować się na buty stworzone specjalnie do gry w tenisa, mające szerszą i bardziej płaską podeszwę zapewniającą większą stabilizację. Więcej o doborze odpowiedniego obuwia dowiesz się z naszego artykułu: „Obuwie tenisowe - jak wybrać odpowiednie!”
Ze względu na intensywność poruszania się, warto wyposażyć się w specjalne sportowe ubranie, które nie zatrzymuje potu i nie krępuje ruchów. Przy zakupie odzieży sportowej powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nasz ubiór nie był za szeroki. Im bluzka i spodenki bliżej ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się urazów, ale też większa wygoda. Co do materiału wykonania - warto zdecydować się na odzież funkcjonalną i stroje sportowe, które wykonane są z materiałów termoaktywnych.
Największą ich zaletą jest komfort związany z odprowadzaniem wilgoci od ciała. Dzięki temu na ubiorach sportowych nie widać śladów potu, ciało nie przegrzewa się i nie męczy. Drugim z możliwych w tej kwestii rozwiązań są ubrania wykonane z bawełny lub tkanin z jej domieszką. Dodatkowo do gry w chłodne dni lub do gry pod balonem w sezonie zimowym warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną. Więcej o właściwym dobraniu odzieży tenisowej dowiesz się z naszego artykułu: „Odzież tenisowa - komfort ponad estetykę!"
Ostatnia w zestawieniu podstawowym i równie ważna jest rakieta tenisowa. Jej dobór tylko na pierwszy rzut oka wygląda na niezwykle skomplikowany. Cztery najważniejsze kwestie, które musisz wiedzieć na samym początku swojej przygody z tenisem to:
WAGA RAKIETY - Rakieta dla osoby początkującej powinna być lekka. Dlaczego? Lekką rakietą łatwiej manewrować, a to ułatwia grę, gdy dopiero uczymy się uderzeń i wypracowujemy technikę. Lekki sprzęt to również mniejsze obciążenie dla ręki. Dla początkujących mężczyzn dobre będą rakiety o wadze 270-285 gramów. Dla kobiet jeszcze lżejsze - najlepiej w przedziale 260-270 gramów.
POWIERZCHNIA GŁÓWKI - Siła jest generowana w rakiecie przede wszystkim z główki, dlatego też na początku jej powierzchnia powinna być duża. 100 cali kwadratowych (645 cm²) to minimum, ale najlepiej, by była to główka powiększona - 102 cale kwadratowe (660 cm²) lub 105 cali kwadratowych (675 cm²). Większa główka to większa moc uderzeniowa i co najważniejsze, większe pole czystego trafienia, wybaczające więcej błędów.
MATERIAŁ WYKONANIA - Kwestia najbardziej wrażliwa dla początkujących graczy, głównie ze względu na fakt, że najbardziej wpływa na cenę. Otóż za jakością wykonania idą wyższe ceny sprzętu i nie jest to zjawisko dotyczące tylko tenisa. Rakiety wykonane mogą być z aluminium, kompozytu grafitowego i grafitu. Pierwsza z opcji jest najmniej korzystna, chyba że traktujesz tenis jako jednorazową zabawę. Rakiety aluminiowe są nietrwałe i mocno obciążają rękę. Dłuższe stosowanie rakiet aluminiowych może doprowadzić do kontuzji, która wykluczy Cię z gry w tenisa.
Rakiety z kompozytu grafitowego to coś pośredniego - ich część jest wówczas wykonana z aluminium, ale kluczowe elementy z mającego lepsze właściwości grafitu. Rakiety te są tańsze niż rakiety w pełni grafitowe.
Rakiety w pełni grafitowe to gwarant zdecydowanie większej siły, kontroli, komfortu gry oraz, co chyba w tym zestawieniu najważniejsze, zdrowia. Rakiety wykonane z grafitu są najdroższe, ale warto w nie zainwestować, mając pewność, że nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. Najnowsze modele rakiet grafitowych promowane przez czołowych graczy często otrzymują nowe technologie usprawniające rakiety. Zobacz najnowsze rakiety grafitowe. Poprzednie modele tych samych rakiet można kupić na wyprzedażach w dużo niższych cenach. Zobacz aktualne wyprzedaże rakiet grafitowych.
ROZMIAR RĄCZKI - Wiedza na ten temat jest istotna, niezależnie na jakim poziomie jesteś, a wiele osób aspekt ten nieświadomie pomija. Odpowiednio dobrana rączka to nie tylko zmniejszone ryzyko kontuzji ręki, lecz komfort dotyczący chwytu i czucia rakiety. Stara i sprawdzona zasada mówi, że prawidłowy chwyt to taki, w którym między kłębem kciuka, a opuszkiem najdłuższego palca dłoni gracza mieści się palec wskazujący drugiej dłoni. Rozmiar rączki uwzględnia tylko wielkość dłoni, a nie chociażby wzrost. Zajrzyj do naszego poradnika: "Rozmiar rączki rakiety tenisowej - jak zmierzyć?"
Wiecej na temat wyboru odpowiedniej rakiety tenisowej znajdziesz w naszym artykule: "Rakieta tenisowa - czym się kierować przy wyborze!"
Z instruktorem czy bez? Oto jest pytanie!
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy pierwsze tenisowe nawyki w kwestii techniki nabyć samemu na podstawie obserwacji zawodowców, czy jednak skorzystać z porady specjalisty, to pierwszy znak, że o uprawianiu tenisa myślisz świadomie i mądrze. Z pewnością do korzyści płynących z kilku lekcji u instruktora dojdziesz sam.
Dla ułatwienia sobie nauki i przede wszystkim prawidłowego funkcjonowania aparatu ruchowego w trakcie gry lepiej, aby decyzja o skorzystaniu ze wsparcia trenera zapadła wcześniej, bo oszczędzisz sobie czasu i nerwów, gdy coś nie będzie wychodzić. Trener to znakomity obserwator, który na wczesnym etapie wyłapie i szybko skoryguje Twoje błędy. Zatem nie zastanawiaj się i poszukaj trenera w klubie, do którego zamierzasz się wybrać.
Podstawowe informacje i przepisy gry w tenisa
Teraz trochę teorii o zasadach gry oraz samych kortach. Znając podstawy lepiej poznasz ten sport, a także będziesz miał niezbędną wiedzę do rozmów ze współgraczami.
Długość kortu wynosi 23,77 metrów, szerokość 8,23 metrów (w przypadku gry pojedynczej) lub 10,97 metrów (przy rozgrywaniu gier podwójnych). Przez środek kortu przechodzi siatka, o wysokości 91,5 centymetrów. Wewnątrz pola gry są linie, które wyznaczają specjalne pole – tzw. karo serwisowe. Jego wymiary wynoszą 6,40 x 4,12 m.
Nawierzchni kortów jest kilka typów. Wyróżniamy:
- korty ziemne – ich powierzchnia pokryta jest tzw. mączką ceglaną; Na takich kortach rozgrywany jest jeden z turniejów wielkoszlemowych – Roland Garros,
- korty trawiaste – na takich kortach rozgrywany jest kolejny turniej Wielkiego Szlema – Wimbledon,
- korty twarde (betonowe) lub tworzywa specjalnego (gumolitu) - na takich kortach rozgrywane są turnieje Australian Open oraz US Open.
W zależności od podłoża, linie kortu wyznaczane są za pomocą farby lub wapna. W Polsce dominują korty ziemne (z mączką ceglaną).
Mecz tenisowy dzielimy na gemy i sety. W celu wygrania gema, trzeba zdobyć cztery punkty (kolejno 15-0, 30-0, 40-0, gem). Wyjątkiem jest sytuacja przy stanie punktów 40-40 (równowaga). Od tego momentu gra się na tzw. „przewagi”, czyli do uzyskania przez jednego z graczy dwóch punktów przewagi. Sześć wygranych gemów oznacza wygranie seta. Obowiązuje zasada prowadzenia przynajmniej dwoma gemami. Przy stanie 6-6 rozgrywa się tie-break - specjalny gem do 7 wygranych punktów, przy zachowaniu dwóch punktów przewagi. Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników zapisze na swym koncie dwa sety. Oczywiście są wyjątki od tej zasady, np. w męskich turniejach Wielkiego Szlema, by zostać zwycięzcą należy wygrać przynajmniej trzy sety.
Ready, steady, kort!
Tenis to gra dla co najmniej dwóch osób, więc jak już znajdziesz swojego tenisowego partnera, to na końcu czas na szybkie rozeznanie się w lokalizacji kortów w Twojej okolicy, rezerwację i początek tenisowej zabawy! Na otwarcie w zupełności tyle wystarczy, aby móc wkroczyć do tenisowej rodziny amatorów. Jeśli spróbujesz raz, możesz być pewny, że na pewno Twoja przygoda z białym sportem szybko się nie skończy. Teraz nie pozostaje nic innego tylko działać. Ready, steady, kort!