Zakup piłek tenisowych tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się dość prosty. Szerokość asortymentu w tym zakresie sprawia, że mamy dużo możliwości wyboru. Przybliżmy zatem „żargon tenisowy” w tym zakresie, abyś był pewien tego, co kupujesz.
W podstawowym podziale wyróżniamy trzy kategorie piłek:
- juniorskie,
- bezciśnieniowe,
- ciśnieniowe.
Piłki z pierwszej kategorii skierowane są oczywiście do najmłodszych adeptów gry w tenisa. Pozostałe dwie stanowią podział tzw. piłek do rozgrywek regularnych.
Piłki ciśnieniowe
Są to piłki znacznie bardziej “miękkie” niż piłki bezciśnieniowe, co wpływa na większy komfort gry. Ich budowa oraz spadek ciśnienia wewnątrz nich, wpływa na ich mniejszą wytrzymałość. Otwarte piłki ciśnieniowe pozostawione na około dwa tygodnie (nawet nieużywane) nie nadają się do gry. Zawodowcy wymieniają piłki średnio co 9 gemów.
Każda marka producentów piłek wytwarza trzy klasy piłek:
- piłki na poziom zawodowy,
- piłki na poziom mistrzowski,
- piłki na poziom rekreacyjny.
Profesjonalne piłki tenisowe charakteryzują się najwyższą jakością oferowaną przez każdego z producentów i są to piłki używane przez zawodowców w imprezach ATP i WTA.
Kupując piłki profesjonalne, możesz spodziewać się znakomitej wydajności i trwałości. Piłki tenisowe ciśnieniowe na poziomie mistrzowskim z pewnością wystarczą do większości meczów ligowych, z kolei piłki rekreacyjne są traktowane głównie jako piłki treningowe, wkład do tub trenerskich lub maszyny do piłek i nie są dozwolone w rozgrywkach meczowych w wielu ligach. Wśród nich można wyróżnić piłki:
- extra duty (przeznaczona na korty twarde, o większej wytrzymałości),
- clay (do gry na mączce),
- high altitude (do gry na wyższych wysokościach geograficznych),
- HydroGuard (piłki bardziej odporne na wilgoć).
Piłki bezciśnieniowe
Piłki tenisowe bezciśnieniowe w środku wypełnione są grubym kauczukiem i charakteryzują się zwłaszcza dużą wytrzymałością. Wynika to jednak z ich budowy, co jednocześnie przekłada się na fakt, iż są twardsze i cięższe. W trakcie rywalizacji wyczuwalna jest ich “ciężkość” w porównaniu z piłkami ciśnieniowymi. Mimo wszystko znakomicie sprawdzają się podczas treningów i będą doskonałym wyborem dla graczy, którzy okazjonalnie pojawiają się na korcie. Sprzedawane są luzem lub w workach.
Piłki tenisowe dla dorosłych sprzedawane są w puszkach po 3 lub 4 piłki w puszce. Ze względu na duże zużycie piłek tenisowych, można je kupować w zbiorczych kartonach. Karton piłek tenisowych zawiera przeważnie 18 puszek (4 piłki w puszce).
Piłki tenisowe dla dzieci pakowane są przeważnie w worki lub wiaderka, co ułatwia ich transport i przenoszenie na korcie.
Inne rodzaje piłek tenisowych
Poza piłkami typowymi do gry w tenisa producenci wytwarzają również piłki tenisowe do autografów. Jak łatwo się domyślić, są to specjalnie wytwarzane piłki, których przeznaczeniem jest w tym przypadku zbieranie autografów. Piłki tenisowe do autografów są dużo większe od normalnej piłki, ich średnica może wynosić 13 lub nawet 23 centymetry. Produkowane są głównie w tradycyjnym żółtym kolorze, ale są też wersje w kolorze różowym.
Inną piłką, z którą możemy się spotkać jest piłka tenisowa na gumce. Tego typu piłka przymocowana jest do ciężkiej podstawy i pozwala na trening bez partnera tenisowego. Dzięki takiej piłce możesz w dowolnej chwili poprawić swoją kondycję i technikę uderzeń bez wychodzenia na kort.
Co zrobić ze starymi piłkami?
W dobie recyklingu i dbania o jak najdłuższe wykorzystanie poszczególnych produktów, pojawia się także pytanie dotyczące postępowania ze starymi, zużytymi piłkami. Czy nadają się one wyłącznie do wyrzucenia? Okazuje się, że nie!
Starą, zużytą piłkę możemy wykorzystać na kilka sposobów. Jeśli posiadasz psa, piłka tenisowa może świetnie posłużyć jako zabawka. Piłka może także posłużyć do masażu, z którego skorzystać może już każdy z nas.
Coraz popularniejsze stają się jednak inne sposoby postępowania ze starymi piłkami i co ciekawe – niekoniecznie trzeba być miłośnikiem gry w tenisa, by piłka tenisowa mogła nam się przydać. Jak się okazuje, piłka może być z powodzeniem zastosowana podczas prania puchowych kurtek czy kołder. Ich wypełnienie, za sprawą kontaktu z wodą, często zbija się w grudy i zalega w jednym miejscu. Jeśli jednak wrzucimy do bębna pralki kilka piłek tenisowych, w świetny sposób unikamy tego problemu, gdyż piłki będą uderzać o inne przedmioty znajdujące się w pralce uniemożliwiając tworzenie się grud.
Podsumowanie sposobów postępowania ze starymi piłkami:
- piłka tenisowa dla psa – służy jako zabawka,
- piłka tenisowa do masażu,
- piłka tenisowa do prania – dzięki temu zastosowaniu unikamy zbijania się puchu w grudy,
- piłka tenisowa jako młotek – podczas wbijania gwoździa w delikatny materiał, unikamy w ten sposób uszkodzenia go,
- piłka tenisowa do cerowania skarpetek – wkładając piłkę tenisową wewnątrz skarpetki unikamy możliwego ukłucia igłą.